Baden-Badenben a világbajnok Magnus Carlsen győzelmével ért véget a 3. GRENKE Chess Classic szuperverseny. Az utolsó fordulóban a norvég világelső nem tudta kedvező állását győzelemig fokozni a francia Etienne Bacrot ellen. Holtversenyes társa, a német Arkadij Naiditsch az örmény Levon Aronjannal remizett. Az elsőséget rájátszás döntötte el, a két rapid-és két villámparti is 1-1-gyel végződött, Carlsen a „hirtelen halál” partit nyerte meg világossal, huszonharmadszor győzött szuperversenyen! Az olasz Fabiano Caruana fonalas nyerést hagyott ki a német David Baramidzével szemben, több győzelmével az angol Michael Adams végzett a harmadik helyen. Adams a bástyavégjátékban nagyot hibázó indiai exvilágbajnok Viswanathan Anandot győzte le.

phoca_thumb_l_magnus%20carlsen%202

A GRENKE Chess Classic szuperverseny utolsó játszmája pár perccel éjfél előtt ért véget. A világbajnok Magnus Carlsen állhatott fel győztesként a német Arkadij Naiditsch ellen az elsőségért vívott rájátszás után, de korántsem tűnt felhőtlenül boldognak, a vártnál sokkal nehezebben született meg immár huszonharmadik, szuperversenyen elért tornagyőzelme.

phoca_thumb_l_carlsen-bacrot%201

A befejező fordulóban a veretlen, de egyúttal nyeretlen francia Etienne Bacrot ellen küzdött meg. A vezérgyalog megnyitású parti érdekes csatát hozott, a nyitás meglepetésként érte a francia nagymestert, jelentős időhátrányba került. Bonyolult középjátékot követően a norvég világelső gyalogot nyert, azonban nem leghatásosabb folytatást választotta, Bacrot időzavarban is jó ellenjátékot talált. Az összecsapás örökös sakkal ért véget.

phoca_thumb_l_naiditsch-aronian%202

Kevesen gondoltak arra, hogy Carlsennek legnagyobb riválisa az első helyért vívott küzdelemben Arkadij Naiditsch lesz. A harmadik fordulóban legyőzte a világbajnokot, és hol egyedül vezetett, hol pedig tartotta a lépést Magnussal. Az örmény Levon Aronjannal szemben is jól játszott, de minimális előnye kevés volt a győzelemhez.

Az olasz Fabiano Caruanának adott volt az esély, hogy a sereghajtó német David Baramidze elleni nyeréssel holtversenyben az élen végezzen. Baramidze négy sorozatban elvesztett partija után rendezte sorait, és sokáig jól állta a sarat. A végjátékban azonban vesztőt húzott, Caruana a felkínált lehetőséggel nem tudott élni.

Az angol Michael Adams győzelemmel zárta szereplését. Az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand a bástyavégjátékban hihetetlenül nagyot hibázott, harmadik vereségét szenvedte el.

Következett a tornagyőzelemért a rájátszás. Először két 10-10 perces gondolkodási idejű – lépésenként még 2-2 másodperc – partira került sor. A rapid-világbajnoki címmel is büszkélkedő Carlsen világossal könnyedén nyerte meg az első partit, a másodikat kölcsönös nagy bakik után elvesztette! Két villámjátszma következett, 5-5 perc és 2-2 másodperc, két döntetlen született. Az elsőséget a „hirtelen halál” játszma döntötte el, Carlsen játszhatott világossal, 6 perce volt, míg Naiditsch öttel gazdálkodhatott, de remifórral… A német nagymester királya nagy hibát követően „vándorútra” kényszerült, Magnus Carlsen nem kegyelmezett!

Az utolsó forduló eredményei:
Michael Adams (angol, 2738) – Viswanathan Anand (indiai, 2797) 1 – 0 (Katalán megnyitás, 89)
Arkadij Naiditsch (német, 2706) – Levon Aronjan (örmény, 2777) döntetlen (Skót négyeshuszárjáték, 55)
Magnus Carlsen (norvég, 2865) – Etienne Bacrot (francia, 2711) döntetlen (Vezérgyalog megnyitás, 46)
David Baramidze (német, 2594) – Fabiano Caruana (olasz, 2811) döntetlen (Angol megnyitás, 85)

A rájátszás eredménye:
Magnus Carlsen (norvég, 2865) – Arkadij Naiditsch (német, 2706) 3 – 2 (1 – 0, 0 – 1, döntetlen, döntetlen, 1 – 0)